Şampiyon Astralis!

Astralis, ESL Pro Lig Season 7 Finali’nde karşılaştığı rakibi Team Liquid’i 3-1 ile devirerek şampiyon oldu!

1

Büyük finalde Kuzey Amerika ekibi Team Liquid ile karşılaşan Astralis, en başından beri maçın favorisiydi. Hatta Astralis’e yarı finalde mağlup olan FaZe Clan oyuncusu Håvard “rain” Nygaard da maç öncesi Astralis’i favori gördüğünü ve harita kaybetmeden kupayı kazanacağını söyledi. Astralis 3-0 yenmez ise “sigara yiyeceğini” Twitter üzerinden dile getiren rain’e maç sonrası etkileşim yağdı.

2

Finalin ilk haritası ise Team Liquid’in seçimi olan Dust2 oldu. Daha önce yarı finalde bu haritada Natus Vincere’i mağlup eden ekip, kendi seçtiği haritada T tarafında başladı. Fakat pistol raundun kaybedilmesiyle başlayan ilk yarı, Team Liquid için adeta kâbus gibi geçti ve Danimarkalı ekip 14-1’lik skor ile ilk yarıyı kapattı. Savunmada muhteşem AWP performansıyla öne çıkan isim Nicolai ‘device’ Reedtz’ten başkası değildi. İkinci yarıda ise yine device’ın aldığı muhteşem 3 kill ile pistol raundu kazanan Astralis, devamında anti-eco rauntta rakibine geçit vermedi ve 16-1’lik skor ile durumu 1-0’a getirdi.

3

İkinci harita ise Astralis’in son zamanlarda oynamayı çokça tercih ettiği Nuke oldu. Haritaya T tarafında başlayan Astralis, pistol raundu kaybetti ve Team Liquid’in kontrolü ele almasına engel olamadı.3. raunt sonucunda ekonomisi sıfırlanan Astralis, Kuzey Amerikalıların savunma hattını kıramadı ve durum 5-1’e geldi. Nuke haritasında uzun zaman sonra ilk defa geriye düşen ekip, takımın oyun içi lideri Lukas “gla1ve” Rossander’in kazandığı 2v1 clutch raunt ile kendine geldi. Özgüveni yerine gelen Astralis, ardarda kazandığı rauntlar sonucu ilk yarıyı 9-6 önde kapattı.

4

CT tarafında ise işler Astralis için yeniden zorlaştı. Durumu 13-11’e getirmesine rağmen karşısında pes etmeyen bir Team Liquid gören Astralis, Liquid’in 3 rauntluk serisine engel olamadı ve skor 13-14 Team Liquid lehine geçti. Fakat Astralis, finalde kendi seçtiği haritada geriye düştüğü bu kritik noktada dahi, baskı hissetmeden oynadığı müthiş takım oyunuyla son 3 raundu kazanmayı bildi ve 16-14’lük skorla durumu 2-0’a getirmeyi başardı.

5
Karşılaşmanın üçüncü haritası Team Liquid’in seçimi Mirage oldu. Pistol raundda Keith “NAF” Markovic’in kazandığı 1v2 clutch pozisyonu sonucu öne geçen Team Liquid anti-eco raundu kaybetmesine rağmen muhteşem bir seri yakaladı ve kontrolü tamamen ele aldı. CT tarafında maçtan koptuğu gözlenen Astralis, ilk yarının son 7 raundunun 6’sını kazandı ve ilk yarı, 8-7 Astralis lehine sona erdi.

4

T tarafında ise pistol raundda muhteşem bir pozisyon yaşandı. Clutch pozisyonlarının efendisi “buz adam” lakaplı Andreas “Xyp9x” Højsleth, 1v3 durumda raundu kazanmayı başardı ve momentumun Astralis tarafına geçmesini sağladı. Anti-eco rauntların da kazanılması sonucu yakaladığı seriyi devam ettiren Astralis, durumu 13-7’ye getirdi.

3
Bu dakikadan sonra kaybedecek bir şeylerinin olmadığı anlayan Kuzey Amerikalılar, savunmada çok motive bir performans gösterdi ve üstüste kazanılan rauntlar sonucu durum 15-14 Team Liquid lehine gelmiş oldu. Son rauntta ise sahneye çıkan isim Liquid’in yıldız oyuncusu NAF oldu. Bomba kurulduğu saniye oynadığı cesur oyun ile 3 kill almayı başaran isim, raundun kazanılmasındaki en büyük etken oldu ve 16-14’lük skorla harita puanını kazanan Liquid, durumu 2-1’e getirdi.

2
Karşılaşmanın son haritası ise Astralis’in seçimi olan Inferno oldu. Fakat haritaya CT tarafında başlayan Team Liquid’de, önceki haritanın kazanılmasıyla gelen özgüvenin izleri belli oluyordu. Adeta savunmada duvar ören Kuzey Amerikalılar, ilk 6 raundun 5’ini kazandı ve devamında ilk yarıyı 10-5’lik skorla önde kapattı. İkinci yarıda ise pistol raundu kaybetmesine rağmen kontrolü ele alan Astralis, adeta fırtına gibi esti. Rakibine yalnızca 2 rauntta geçiş tanıyan Danimarkalı ekip, CT tarafında 11 raunt kazanarak durumu 16-12’ye getirdi ve ESL Pro League Season 7 şampiyonu oldu.

1
Bunun yanında 250 bin dolar ödülün de sahibi olan Astralis, ayrıca 1 milyon dolar ödüllü Intel Grand Slam yolunda puanını 2’ye çıkartmış oldu. HLTV.org tarafından ise turnuvanın MVP ödülü, Astralis oyuncusu Peter “dupreeh” Rasmussen’e verildi.

0 Comments

Leave a Comment

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password