Yeni iPhone işlemcisi: Apple A12 üretimi başladı!

Yeni iPhone modellerinin güç alacağı Apple A12 işlemcinin, dünyanın 7 nmfabrikasyon süreci ile üretilen ilk işlemcisi ünvanına sahip olacağını daha önce sizlere duyurmuştuk. TSMC’nin üreteceği işlemciler için müjdeli haber geldi.

Bloomberg tarafından paylaşılan habere göre TSMC, Eylül ayında tanıtılacak üç yeni iPhone modelinde kullanılacak olan Apple A12’nin seri üretimine başladı.

Dünyanın ilk 7 nm işlemcisi: Apple A12

Şirkete yakın kaynaklar Apple A12’nin, şu anda kullanılmakta olan A11 Bionic işlemciye kıyasla yüzde 20 daha fazla performans ve yüzde 40 daha az güç tüketimi sunacağını belirtiyorlar. iPhone ve iPad modellerinin sunduğu yüksek performansı dikkate aldığımızda, A12’nin sınırlarını zorlamak kolay olmayacaktır.

iphone 8 ile ilgili görsel sonucu

İşlemci üretiminde kullanılan transistörlerin yoğunluğu nm cinsinden ifade ediliyor. Bu kapsamda 7 nm’ye geçiş ile çok daha yüksek performanslı ve bir o kadar düşük güç tüketimine sahip işlemcilerin üretimi mümkün hale geliyor.

Şu anda mobil cihazlar için en güçlü işlemciler olan; Apple A11 Bionic ve Qualcomm Snapdragon 845, 10 nm fabrikasyon süreci ile üretiliyor.  TSMC’nin 7 nm üretime başlaması büyük bir avantaj, ancak rakibi oldukça güçlü.

TSMC 7 nm

Zira, çok daha gelişmiş teknolojilere sahip olduğu bilinen Samsung, 7 nm işlemci üretimine gelecek yıl başlıyor. Samsung geçmişte iPhone modelleri için işlemci üretti. Ancak, iPhone 6S ile ( Apple A9 ) üretime TSMC’de ortak oldu.

O günden bu yana Apple’ın en iyi işlemci

reticisi TSMC oldu.   Samsung’un önde olduğunun farkında olan Apple’ın, A13 işlemcisinde Samsung ile çalışacağı iddia ediliyor. Ancak, A12’yi üretme avantajı ile TSMC’nin, kasasını oldukça iyi bir şekilde dolduracağını şimdiden söylemek yanlış olmayacaktır.

 

0 Comments

Leave a Comment

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password